S-au dat 7 goluri în meciul în care Horațiu Moldovan a fost titular la Atletico Madrid! Diego Simeone l-a scos la pauză

Au fost marcate nu mai puțin de șapte goluri în partida în care Horațiu Moldovan a fost titular pentru formația Atletico Madrid. Diego Simeone, antrenorul madrilenilor, a decis să-l înlocuiască la pauza meciului pe internaționalul român.

După ce a fost titular în primele două meciuri amicale jucate de gruparea Atletico Madrid în această vară, cu Numancia, scor 1-1, și cu Getafe, scor 3-1, Horațiu Moldovan (26 de ani) a primit o nouă șansă din partea tehnicianului Diego Simeone.

S-au marcat 7 goluri în duelul în care Horațiu Moldovan a fost titularizat de Atletico Madrid! Diego Simeone a decis să-l înlocuiască la pauza dintre reprize

Antrenorul din Argentina l-a introdus în echipa de start pe portarul român în meciul de pregătire disputat cu Kitchee, o formație din Hong Kong. Duelul în cauză a fost câștigat de „rojiblancos” cu scorul de 6-1.

Horațiu Moldovan a jucat timp de 45 de minute în acest duel, el fiind înlocuit apoi cu Gomis. După prima repriză, scorul era 2-0 pentru Atletico Madrid, asta în urma golurilor înscrise de Alexander Sorloth, fotbalistul cumpărat de la Villarreal în această vară contra sumei de 32 de milioane de euro.

Carlos Martin, Cheuk-Pan Ngan (autogol), Adrian Nino și Thomas Lemar au fost cei care au marcat restul golurilor pentru madrileni, în vreme ce pentru formația rivală a înscris Sherzon Temirov.

Pentru echipa lui Horațiu Moldovan urmează partida de pregătire cu Juventus, meci care va avea loc duminică, pe 11 august, de la ora 16:00.

Horațiu Moldovan este dorit la gruparea Deportivo Leganes, nou-promovată în primul eșalon al Spaniei

Horațiu Moldovan este dorit la echipa Leganes, cea care a rămas fără titularul Diego Conde după ce a reușit promovarea. Acesta din urmă a fost transferat la Villarreal contra sumei de 4 milioane de euro, jucătorul român fiind văzut drept un posibil înlocuitor pentru Conde.

De altfel, Leganes mai dispune acum de un unic portar, Juan Soriano, venit pe gratis în vară de la Tenerife, astfel că, în situația în care ar ajunge la formația spaniolă, Horațiu Moldovan ar avea mari șanse de a fi titularizat.

În plus, cei de la Atletico Madrid nu ar spune nu unui transfer al lui Horațiu Moldovan, dat fiind faptul că ibericii ar putea obține un profit de pe urma românului, cumpărat cu 800.000 de euro de la Rapid București.

„Vreau să merg undeva să joc. Fie vara asta, fie în iarnă vreau să plec de la Atletico Madrid”, declarase Horațiu Moldovan în luna iunie a acestui an.

Maria Miron / Autor
Este absolventă a facultății de Științe Politice, studii finalizate în 2021 cu o diplomă de master în „Analiza conflictelor internaționale”. A debutat în presă la Evenimentul Zilei, in ianuarie 2022, scriind articole pe domenii precum politic, social, economic sau sport. Mai apoi ... citește mai mult